Loading color scheme

Olympiáda dětí a mládeže má i svou paralympiádu

Ke každým olympijským hrám neodmyslitelně patří i paralympiáda. Výjimkou nejsou ani hry mládežnické, při nichž bude letos v Libereckém kraji o medaile bojovat 166 dětí se sluchovými vadami z celé České republiky. Soutěžit se bude v plavání, atletice, malé kopané a basketbalu. Liberecký kraj bude reprezentovat šestnáct závodníků, žáků ZŠ a MŠ logopedické v Liberci.

Her neslyšících se, na rozdíl od těch běžných, neúčastní krajské výpravy, ale reprezentanti jedenácti specializovaných škol pro neslyšící z celé České republiky. „Každý tým má celkem 16 sportovců, osm chlapců a osm dívek, kteří startují napříč disciplínami. Je tedy nutné, aby to byli opravdu všestranní sportovci, nikoliv specialisté na konkrétní sporty,“ popisuje Jakub Karásek, ředitel ZŠ a MŠ logopedické Liberec, která je pořadatelem 55. Celostátních sportovních her sluchově postižených žáků.

Pořadatelská škola má přitom také své medailové ambice. „Na stupních vítězů chceme být alespoň v jednom kolektivním sportu a několik medailových nadějí máme i v atletice,“ říká Jakub Karásek s tím, že děti se přípravě na hry věnují jak v rámci hodin tělesné výchovy, tak během specializovaných tréninků a samozřejmě v rámci svých sportovních oddílů.

Radost z medaile mají všichni stejnou

Prolnutí her neslyšících s Olympiádou dětí a mládeže umožní neslyšícím zažít si atmosféru skutečně obrovské sportovní akce, neboť budou mít společné slavnostní zahájení i některé medailové ceremoniály. A nejen to, sport jako univerzální jazykstírá hranice mezi slyšícími a neslyšícími, protože radost z medaile mají všichni stejnou.

I sluchově postižení se mohou věnovat sportu na vrcholové úrovni. Příkladem může být absolvent liberecké školy Dieter Šulák, který získal zlatou medaili v individuální a týmové časovce na deaflympiádě. Na rodinnou tradici navázal jeho syn Alexandr, který školu několik let reprezentoval právě na Celostátních hrách sluchově postižených.

V současné době patří mezi nejznámější sportovce se sluchovým postižením například bobista Jakub Nosek, jenž se navzdory svému handicapu probojoval na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu nebo lyžařka Tereza Kmochová, která již několikrát jela závody Světového poháru v alpském lyžování. Oba tedy dokázali, že lze rovnocenně bojovat i se slyšícími sportovci. Kmochová se navíc v roce 2015 stala nejlepší neslyšící sportovkyní světa poté, co na deaflympiádě v Chanty-Mansijsku získala pět zlatých medailí.

Podpora Libereckého kraje a ČOV je nezbytná

„Organizace Celostátních sportovních her pro sluchově postižené je velmi náročná, nedala by se zvládnout bez podpory Libereckého kraje, Českého olympijského výboru a všech zaměstnanců ZŠ a MŠ logopedické, kteří ochotně pracují nad rámec svých povinností a věnují přípravě velké množství času. Za to jim patří velké poděkování,“ uzavírá Jakub Karásek.

Článek převzat zde: https://odm.olympic.cz/clanky/730-olympiada-deti-a-mladeze-ma-i-svou-paralympiadu